Pogrzeb świecki

Pogrzeb świecki to poza religijna ceremonia pochówku osoby zmarłej. Skierowany jest do ateistów, agnostyków, ale także do osób wierzących nie odnajdujących się w dogmatach kościoła. Pogrzeb świecki w odróżnieniu od pogrzebów katolickich prowadzony jest przez Mistrza Ceremonii Świeckich, najczęściej ubranego w czarną togę, białe rękawiczki i plastron. Ceremonia świecka może charakteryzować się bogatą obrzędowością, wszystko uzależnione jest od życzenia zmarłego lub jego rodziny. To Mistrz Ceremonii dba o scenariusz uroczystości ustalony wcześniej z rodziną zmarłego. Na podstawie rozmowy z rodziną przygotowuje on wspomnienie o zmarłym i mowę pożegnalną.

Najczęściej rodzina decyduje się na pożegnanie zmarłej osoby w kaplicy. Uroczystość rozpoczyna się akcentem muzycznym, następnie Mistrz Ceremonii wita żałobników i minutą ciszy oddaje hołd zmarłemu. Później wygłasza w imieniu rodziny mowę pogrzebową podsumowując życie zmarłego, jego osiągnięcia, poglądy. W tej części uroczystości swoje mowy mogą wygłosić członkowie rodziny i przyjaciele. Następnie może odbyć się koncert okolicznościowy na żywo lub odtwarzany z nośników muzyki. Są to utwory klasyczne lub ulubione utwory zmarłego.

W drugiej części uroczystości trumna lub urna w kondukcie żałobnym zostaje przewieziona na miejsce pochówku. Złożenie trumny lub urny w grobie, ułożenie wieńców i kwiatów oraz podziękowanie za uczestnictwo kończą ceremonię.

Pogrzeb świecki jest często nazywany „szytym na miarę”. To od indywidualnych życzeń rodziny zależy jego dokładny przebieg. W trakcie ceremonii mogą być wyświetlane zdjęcia, czytane wiersze, przytaczane historie z życia zmarłego.

Jako zakład pogrzebowy dokładamy wszelkich starań, aby przebieg ceremonii spełnił Państwa oczekiwania. Nasi Mistrzowie Ceremonii posiadają duże doświadczenie, co zapewnia godną oprawę dla pożegnania bliskich.