Pogrzeb tradycyjny

Pogrzeb tradycyjny to zakorzeniony w polskich obyczajach i kulturze ogół obrzędów towarzyszących grzebaniu ciała zmarłego. W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się kremacja. W wierze chrześcijańskiej pogrzeb należy do tzw. sakramentaliów i jest traktowany jako jeden z podstawowych moralnych i religijnych obowiązków wobec osoby zmarłej. Pogrzeb to rozstanie się z cielesną postacią człowieka, pożegnanie się z bliską osobą i okazanie jej szacunku w czasie ostatniej drogi.

Nasz zakład pogrzebowy organizuje kompleksową obsługę ceremonii pogrzebowych, zarówno tych o charakterze religijnym jak i świeckim. Najczęściej wybieraną formą jest pogrzeb prowadzony przez księdza. Uroczystości rozpoczynają się od pożegnania w prywatnej kaplicy. Później zmarłego w trumnie przewozi się karawanem do kościoła lub kaplicy cmentarnej gdzie odbywa się msza święta. Po mszy kondukt żałobny udaje się na cmentarz, gdzie następuje opuszczenie trumny do grobu.

Zdarzają się też pogrzeby z samą ceremonią na cmentarzu. Żałobnicy zbierają się wtedy przed kościołem, kaplicą cmentarną lub bramą cmentarza i następuje odprowadzenie zmarłego na miejsce pochówku i złożenie do grobu. Zamiast pełnej mszy świętej jest wtedy krótka modlitwa prowadzona przez księdza i kilka słów pożegnania wypowiedzianych nad grobem.

Rzadko zdarza się, że ceremonia odbywa się bez uczestnictwa księdza. W takim przypadku kondukt żałobny spod bramy cmentarza odprowadza zmarłego na miejsce pochówku. Często ceremonia pogrzebowa jest wzbogacona o oprawę muzyczną.

Udzielimy Państwu wszelkich informacji w temacie organizacji ceremonii pogrzebowej, służymy Państwu pomocą oraz dobrymi radami wynikającymi z naszego doświadczenia. Nasi wykwalifikowani pracownicy przygotują niezbędne dokumenty i pomogą dopełnić wszelkich formalności związanych z pogrzebem.

Dla Państwa rozliczamy koszty pogrzebu bezgotówkowo – w zasiłku pogrzebowym z ZUS’u, czyli kredytujemy nasze usługi do czasu otrzymania zwrotu pieniędzy z ZUS.